PChOl

PChOl – Podstawy Chemii Olimpijskiej

65 Olimpiada Chemiczna powoli kończy się dla ostatniej setki niesamowitych zawodników, którzy przeszli do finału, spełniając po drodze swoje większe lub mniejsze marzenia. To wszystko oznacza, że dla wielu z Was czas już rozpocząć przygotowania do nowej, przyszłorocznej edycji, bo materiału (i przede wszystkim zadań z poprzednich lat) nie jest mało, a odległość przyszłego I czy II etapu potrafi być złudna.

W związku z tym, że jest to sam początek przygotowań chciałbym stworzyć nową zakładkę na stronie, adresowaną dla osób świeżo zainteresowanych Olimpiadą Chemiczną, a co za tym idzie – zupełnie początkujących. Nie ważne jaka jest Wasza motywacja – może chemia Was jara, może służy Wam jako narzędzie do kwalifikacji na wymarzone studia, a może chcecie po prostu spróbować swoich sił w tym pięknym konkursie, starając się zaspokoić ambicję, a może chcecie się przygotować jeszcze dokładniej do matury!

Nie ważne jaki jest Wasz powód – chcę zrobić z tego dobre miejsce dla początkujących osób. 

Swoją drogą – ja zaczynając naukę do Olimpiady od razu zabrałem się za książki, pomijając licealne podręczniki. To sprawiło, ze jeszcze nawet w 2. czy 3. klasie miałem braki w wiedzy zupełnie podstawowej takie jak znajomość teorii wiązań, rysowania wzorów Lewisa (np. tlenku węgla II ) jednocześnie wiedząc czym jest efekt Jahna-Tellera lub potrafiąc określić kompleks jako nisko- czy wysokospinowy.

Dlatego też każdy może znaleźć w tym dziale coś nowego i warto będzie go regularnie przeglądać. 

Jeżeli jesteś :

 • osobą, która chciałaby zacząć uczyć się do Olimpiady – trafiłeś/aś w świetne miejsce. Ten dział zapewni Ci niezbędne podstawy, które przydadzą Ci się zarówno na maturze jak i  (przede wszystkim) podczas przerabiania olchemowskich podręczników (które w zasadzie uczą od początku, ale jednak dużo lepiej mieć już pewne podstawy).
 • finalistą/laureatem konkursu gimnazjalnego (czy tam już z podstawówki) – przetestuj swoją wiedzę w *teście, aby ocenić czy możesz już brać się za literaturę przygotowującą do OlChemu.
 • osobą, która chciałaby dostać się na studia (medyczne, chemiczne, stomatologiczne itp.) – nic nie zaszkodzi Ci udział w Olimpiadzie Chemicznej. Zapisz się i startuj, a posłuży Ci to jako dodatkowa motywacja. Nawet gdyby pójść na I etap z wiedzą czysto maturalną (ale dokładnie przerobioną) to materiał na egzamin majowy masz już przerobiony, a może niesiony na fali motywacji uda Ci się jeszcze pocisnąć II etap.
 • osobą, która jest po prostu zainteresowana chemią – Ciebie również zapraszam tutaj i na wszelkie artykuły, które Cię zainteresują. Chemia jest piękna, ale szkolne (antyeksperymentalne) realia skutecznie udowadniają (próbują) uczniom, że tak nie jest. Cieszę się zatem, że pomimo tych przeciwności odkryłeś tą fascynującą gałąź nauki!

Co dokładnie będzie w tym dziale?

 • wszystkie zagadnienia maturalne (na poziomie rozszerzonym) w przeróżnej formie czy to zadań czy to artykułów. Będzie położony dodatkowy nacisk na to, co jest ważne na olimpiadzie. 

Dlatego też skorzystać mogą również maturzyści, a nuż natchnie Was to do startu w Olimpiadzie.

Jako, że jedną z nadrzędnych misji tego bloga jest propagowanie Olimpiady Chemicznej i gorące zachęcanie wszystkich licealistów i ,,podstawówkiczów” do udziału, to powstanie tego działu jest właśnie zabiegiem, który ma temu służyć.

Wielu z Was obawia się ,,stawiania wszystkiego na jedną kartę” przy starcie w Olimpiadzie, a zwłaszcza w ostatniej klasie liceum. Wyniki rzędu >90% nie będą dla Was żadnym wyczynem, jeśli będziecie mieć styczność z materiałem olchemowskim. A zaczniemy sobie od materiału licealno-maturalnego, zatem w głowie możecie sobie po prostu myśleć, że uczycie się do matury. 

Po zastrzyk motywacji odsyłam tutaj :  Po co mi ta Olimpiada – czyli 20 powodów by zmienić swoje życie


Dokładny spis zagadnień :

 

 • Powtórka z gimnazjum / podstawówki
 1. Substancje i ich właściwości
 2. Wewnętrzna budowa materii
 3. Reakcje chemiczne
 4. Powietrze i inne gazy
 5. Woda i roztwory wodne (+ obliczenia związane ze stężeniem procentowym)
 6. Tlenki i prawo stałości składu (+ obliczenia związane z masą cząsteczkową)
 7. Kwasy i zasady (wodorotlenki)
 8. Sole
 9. Chemia roztworów wodnych
 10. Węgiel i jego związki z wodorem
 11. Pochodne węglowodorów (alkohole, kwasy, estry, tłuszcze, białka, cukry
 • Materiał licealny (maturalny)
 1. Atomy, cząsteczki i stechiometria chemiczna
 2. Struktura atomu
 3. Wiązania chemiczne
 4. Kinetyka i statyka chemiczna
 5. Roztwory i reakcje zachodzące w roztworach wodnych
 6. Reakcje utleniania i redukcji (redoks)
 7. Metale
 8. Niemetale
 9. Węglowodory
 10. Alkohole i fenole
 11. Aldehydy i ketony
 12. Kwasy karboksylowe
 13. Estry i tłuszcze
 14. Związki organiczne zawierające azot
 15. Białka
 16. Cukry
 17. Śmieszne temaciki z nowej podstawy programowej – tak, wbrew sobie postaram się je zrealizować (materiały i tworzywa pochodzenia naturalnego, chemia środków czystości, chemia zdrowia i kuchni, chemia gleby, paliwa, chemia opakowań i odzieży)

Spis jest na razie orientacyjny, być może się to pozmienia. Na początku będzie to raczej teoria (oczywiście w sposób jak najkrótszy, bezbolesny), a potem w oparciu o te podstawy będziemy wyszukiwać zadania z OlChemu, które najlepiej pasują na początek.

*Wspomniany test jest w trakcie przygotowań.

I tutaj dodatek, dla chętnych – jeżeli macie do mnie jakieś pytania jak się uczyć, z jakich książek, na co zwrócić uwagę, a może po prostu chcecie przygotowywać się do OlChemu ze mną, to piszcie poprzez ten formularz, albo bezpośrednio na facebooku :  Facebook Olimpiada Chemiczna

[easy-contactform id=1608]

%d bloggers like this: