Pierwsze wideo – zadanie z chemii organicznej

Pora na pierwszy filmik.

Mam nadzieję, że wszystko jest widoczne oraz dobrze słyszalne. Bardzo Was proszę – dajcie znać czy można z tego w komfortowy sposób korzystać, czy jest może coś, co powinienem poprawić. To dla mnie bardzo ważne.


ankieta

 

Zgodnie z wynikiem ankiety, filmik będzie dotyczył zadania z chemii organicznej, które jest według mnie na poziomie I etapu. Dodatkowo, spełniając funkcję ,,filmik nie tylko bawi, ale też uczy”” postaram się Wam wytłumaczyć za pomocą mnemotechniki, dlaczego różne podstawniki kierują w różne miejsca i jak to w łatwy sposób zapamiętać.

Oto treść zadania :

Zadanie :

Pewien węglowodór X (zawartość procentowa węgla wynosi 92,3%) został użyty do syntezy związku C. Poniżej przedstawiono schemat reakcji, jakim poddano związek X :

X \xrightarrow{HNO_{3} , H_{2}SO_{4}} A \xrightarrow{Fe , HCl} B \xrightarrow{1.NaOH \ 2. CS_{2}} C

O związku X wiadomo jeszcze, że jego masa molowa nie przekracza 90 \frac{g}{mol} . Zawartość procentowa siarki i azotu w związku C wynoszą odpowiednio : 14,04% oraz 12,28 %.

a) podaj wzór empiryczny związku X  (2 pkt)

b) podaj wzór sumaryczny związku X – uzasadnij. (3 pkt)

c) narysuj wzory związków A, B.  (4 pkt)

d) ustal strukturę związku C. W trakcie tworzenia związku C zaobserwowano jeszcze jeden nieorganiczny produkt – zidentyfikuj go. (6 pkt)

e) związek X poddano reakcji Friedla-Craftsa (w warunkach CH_{3}Cl / AlCl_{3} ) , a dopiero potem reakcji z mieszaniną nitrującą. Podaj schemat tych dwóch przekształceń i wiedząc, że w ostatniej reakcji powstają trzy możliwe izomery, uszereguj je od tego, który będzie powstawał w największej ilości. Wytłumacz swoje rozumowanie.  (5 pkt)


Rozwiązanie podpunktów a – c )

Rozwiązanie podpunktu d)

 

Rozwiązanie podpunktu e) + mnemotechnika na zapamiętanie efektu kierującego danego podstawnika.

Zadanie, w którym znajduje się równanie typu :  168 = 12x + y macie tu : Węglowodory – zadanie z rozwiązaniem

Zadanie, w którym trzeba było narysować grupę nitrową : 63 edycja : Zadanie 5 – podpunkt h)

Co do tego zwrotu akcji ze związkiem B – jest on punktowany za 2 punkty i narysowanie go jako anilina byłoby warte 0,5 lub 1 pkt.

Propo jeszcze tylko izomerów w ostatnim podpunkcie.

Będzie się tworzyć najwięcej izomerów orto oraz para, na ostatnim miejscu meta. Natomiast jeśli mamy wybierać spośród orto oraz para – to wybierzemy para ze względu na najmniejsze zatłoczenie steryczne. Zatem uszeregowanie będzie wyglądać następująco : para>orto>meta

Dajcie znać jak Wam się podobało. Ja sam jeszcze muszę się przyzwyczaić do tej formy przekazywania wiedzy, bo pomimo że nagrywam to w zaciszu własnego pokoju to jednak czuję pewien rodzaj tremy, ale jestem pewien, że to niedługo minie.

Więc pozostaje jeszcze jedno pytanie – chcecie więcej?

 

The science of semiconducting and metallic polymers is inherently interdisciplinary; it falls at the intersection of chemistry and physics. –  Alan J. Heeger

4 myśli w temacie “Pierwsze wideo – zadanie z chemii organicznej”

  1. rozbroiła mnie memo technika odnośnie meta amfetaminy, moim zdanie dobrze wytłumaczyłeś, największy problem miałem faktycznie z wykombinowaniem ze związek b należało zapisać w postaci soli 😛

    1. No mnemotechnika musi być jakaś taka najlepiej abstrakcyjna, kuriozalna, wyrazista, bo inaczej nie wejdzie do głowy :D. Celowo dałem właśnie takie zadanie ,,ze zwrotem akcji” bo gdzie się tego nauczyć inaczej :)? Nie przejmuj się, że nie wiedziałeś, chodzi o to żebyś teraz już wiedział i w razie problemów kiedyś na zawodach przypomniał sobie właśnie takie sytuacje. Bo prawda jest taka, że reakcja jest znana i łatwa – to tylko jej trudny wariant w trudnej układance 🙂

Leave a Reply