Próbny III etap Olimpiady Chemicznej

Witam Was!

Wiem, że nie tak sobie to wszyscy wyobrażali. Dla wielu osób ten finał był jedyną możliwością, aby uczestniczyć w tym niesamowitym wydarzeniu, będący zwieńczeniem Waszej ciężkiej pracy. Jest mi z tego powodu naprawdę bardzo przykro.

Mam ogromną nadzieję, że poznamy zadania z finału, który się nie niestety nie odbędzie. A zanim to nastąpi, można się zmierzyć z zestawem zadań, które przygotowaliśmy dla Was wraz z Radkiem.

Przyczyną kilkugodzinnego opóźnienia jest wspólna decyzja, która zapadła o godzinie … drugiej w nocy o zmianie zadania z chemii fizycznej. Dlaczego?

Stwierdziliśmy, że po co właściwie robić zadanie z polimerów czyli działu, który pewnie pojawi się i zniknie niczym tematyka zadania z chemii fizycznej na 58. edycji i niestety wielu kolejnych zadań w następnych latach. Mieliśmy wstępnie przygotowane dwa zadania – pierwotnie z wyznaczania masy cząsteczkowej polimeru metodą osmometrii, jako coś, co czuliśmy , że ma największe szanse na pojawienie się na rzeczywistym finale. Następnie odrzuciliśmy ten pomysł jako ,,pójście na łatwiznę” i ułożyliśmy zadanie, w którym tą masę wyznaczało się na podstawie spektroskopii NMR co brzmi fajnie… ale w rzeczywistości złożyło się na bardzo proste zadanie (i jednocześnie takie, które ma nikłe szanse pojawienia się na finale).

Skoro finał w tym roku i tak się nie odbędzie, to o wiele lepiej zrobić teraz zadanie z działu, który się na Olimpiadzie często pojawia jak równowaga, termochemia, kinetyka czy elektrochemia – wybór padł na dział, którego na Olimpiadzie Chemicznej jest zdecydowanie najwięcej.

Serdecznie zapraszamy!

Próbny III etap – link do dokumentu Google z zadaniami

Oficjalne odpowiedzi pojawią się niebawem, do tego czasu możecie przesyłać swoje odpowiedzi lub pytać o najbardziej nurtujące Was rozwiązania.

2 myśli w temacie “Próbny III etap Olimpiady Chemicznej”

Leave a Reply