Zadanie z chemii analitycznej – kwas dwuprotonowy

Zadanie z chemii analitycznej – kwas dwuprotonowy

Dzisiaj przećwiczymy w praktyce to, o czym pisałem w poprzednim poście.

Jest to zadanie, które stworzyłem na potrzeby próbnego II etapu, stylizowane oczywiście na zadanie olimpijskie. Czas na rozwiązanie zadania (łącznie z przepisaniem na czysto) to jedna godzina.

Przesyłajcie mi na facebooku rozwiązania swoich zadań (czystopisy, nie brudnopisy) – wyślę Wam otrzymaną przez Was punktację, a w następnym tygodniu wstawię oficjalne rozwiązanie tego zadania.

Wyniki w środę. 

ZADANIE :

Witamina C jest bardzo ważnym związkiem dla naszego organizmu. Pełni ona między innymi rolę antyoksydanta reagując z tak zwanymi wolnymi rodnikami, które są dla człowieka bardzo szkodliwe – mogą np. uszkadzać DNA.

Wzór witaminy C jest poniżej :

1200px-L-Ascorbic_acid.svg

pK_{a1} = 4,17

pK_{a2} = 11,57

W celu ułatwienia zapisu możesz przyjąć, że narysowana powyżej forma to H_{2}R

a) narysuj formy HR^{-} oraz R^{2-} . Skomentuj dużą różnicę w kwasowości obu protonów. (4 pkt)

b) zakładając, że pK_{w} = 13,74 oblicz wartości K_{b1} oraz K_{b2}   (2pkt)

c) napisz równania dysocjacji witaminy C, podaj wyrażenie na stężenie analityczne czyli c   (3 pkt)

e) 1,233 g  witaminy C rozpuszczono w 1200 ml wody. Oblicz pH takiego roztworu, nie czyniąc żadnych uproszczeń – możesz jedynie pominąć autodysocjację wody. (9 pkt)

f) przykładem wolnego rodnika jest rodnik hydroksylowy \cdot OH   Reaguje on z formą witaminy HR^{-} , tworząc produkt pośredni HR \cdot    który potem przekształca się w związek X (C_{6}H_{6}O_{6} ) . Podaj wzór X. (2 pkt)

M_{C} = 12,01 \frac{g}{mol}    M_{H} = 1,01 \frac{g}{mol}    M_{O} = 16\frac{g}{mol}

2 myśli w temacie “Zadanie z chemii analitycznej – kwas dwuprotonowy”

  1. Dzięki za przeprowadzenie tego konkursu i mam nadzieję ze pojawią się jeszcze podobne zadania bo super sprawa że możesz zerknąć na nasze rozwiązania, ocenić je i każdemu indywidualnie wskazać i wyjaśnić błędy oraz zasugerować co można poprawić czy też dodać 😃😃

  2. w ogóle wielkie propsy za poświęcony czas , wielki dzięki, a nów widelec podczas olchema zapali mi się czerwona lampka

    pozdrawiam serdecznie

Leave a Reply