Zawody – kilka wskazówek praktycznych

Zawody – kilka wskazówek praktycznych

To zawsze niewiarygodne jak ten czas szybko leci! Za każdym razem, kiedy mija kolejna edycja, kolejny I czy II etap, aż ciężko uwierzyć, że to już zaraz, za chwilę!

Obrazek tytułowy : pamiętajcie, że Olimpiada Chemiczna to maraton a nie sprint!

Przygotowania do OlChemu to ogromne, długoterminowe przedsięwzięcie i jak każdy tak poteżny projekt wiąże on się z nieuchronnymi porażkami po drodze. A miarą człowieka jest to, jak sobie radzi z porażkami, kiedy po prostu wszystko wokół się wali, a Ty musisz iść pod wiatr, pod górę do celu, w który nie wierzy nikt oprócz Ciebie. I nigdy nie możesz tej wiary stracić!

Pamiętajcie, że jest o co walczyć (w perspektywie długoterminowej, nie ważne jak Wam pójdzie w sobotę, chyba że oczywiście jesteście już w 3. klasie…) :  Po co mi ta Olimpiada – czyli 20 powodów by zmienić swoje życie

Nie będę w takim momencie zamęczał Was długim postem, więc po prostu garść porad :

 • pierwsze zetknięcie z zadaniami – skanujecie tylko tytuły zadań i już wiecie, co weszło z folderu wstępnego i czy generalnie się na to przygotowaliście czy nie. Może być sytuacja,  że pojawi się jedno szokujące zadanie (np. chemia analityczna zamiast elektrochemii), ale to raczej mało prawdopodobne i przede wszystkim, jest to takie samo zaskoczenie dla większości zawodników. Także spokojnie! 
 • po przeczytaniu tytułów zadań, przeskanujcie szybko każde zadanie, zobaczcie czy jest w miarę do ogarnięcia, które zadanie wydaje się Wam najłtawiejsze, a które najtrudniejsze. 
 • zacznijcie od najłatwiejszego zadania! 6 punktów z banalnego zadania, będące do zrobienia w 10 minut jest warte tyle samo co kosmiczny podpunkt z fizycznej za 6 punktów, który się robi 40 minut.
 • nie umiesz zrobić jakiegoś zadania? Przeczytaj do końca całe to zadanie i szukaj jakichś punktów uchwytu, w których można wyszarpać jakikolwiek punkt, a nawet połówki. Nie znasz związku X, ale trzeba określić jego konfigurację centrum stereogenicznego? Masz 50% szans, że trafisz pisząc R lub S.
 • Każde dwa, jeden punkty czy nawet połówki i ćwiartki są ważne! Walczcie o nie! O istocie ćwiartki punkta przekonał się Filip :  Świętujemy 500 polubień! – wywiad z finalistami OlChemu
 • Jak zadania są trudne – to będą trudne prawdopodobnie dla większości zawodników! Nie myślcie więc o Olimpiadzie jak o walce z innymi, tylko o walce z zadaniami. Nieważne jakie one są, każdy ma taki sam zestaw i szanse są równe.
 • na olimpiadę weźcie :
  • kalkulator (ja raz zapomniałem i musiałem kupować na cito w media markcie 😀 , także nie bierzcie ze mnie przykładu)
  • kilka długopisów – polecam wziąć jeden niebieski gdy inne ma się czarne (albo odwrotnie), bo wtedy możecie sobie coś zaznaczyć i się to mocno wyróżnia na brudnopisie, więc macie pewność, że o czymś nie zapomnicie.
  • linijkę – do rysowania wykresów. Ja generalnie zawsze brałem, a Wy w tym roku to już koniecznie musicie, patrząc na ostatni podpunkt zadania 1A z folderu wstępnego.
 • w przeddzień zawodów nie zalecam już nauki do późnych godzin. I tak już nie dacie rady nic poważnego się nauczyć. Maksymalnie do 20:00 , a potem starajcie się całkowicie odmóżdżyć. Seriale, komputery, gierki, leżenie na kanapie i patrzenie w sufit. Cokolwiek, byle wymagało to od was 1% energii. Bez sportu i czegokolwiek. Kompletny, beznamiętny i bezproduktywny odpoczynek. No i starajcie się wyspać, chociaż z tym to wiadomo różnie, bo dużo emocji.
 • rano porządne śniadanie! Na zawodach ze stresu pościskają Wam się żołądki i nie będzie Wam się chciało jeść. Więc musicie trochę energii sobie dostarczyć. Warto jeszcze 10 minut przed wejściem na salę doładować się jakimś bananem albo słodkim batonem. Albo kawą, jak ktoś pije. (tylko uważać na jej efekty uboczne 😀 )
 • większość z Was dojeżdża gdzieś tam na zawody. Warto w tym czasie nie tracić cennej energii na stresy i zerknąć do notatek i powtórzyć wszystkie wzory : z kinetyki, elektrochemii, z biochemii. Szybko przejrzyjcie jeszcze folder wraz z rozwiązaniami. Maksymalnie z dwadzieścia minut to powinno zająć. Nie więcej.
 • nie ściągajcie! Szanujcie się nawzajem i czyjeś przygotowania do tych zawodów, na które składa się ogrom wyrzeczeń, poświęceń, czasu, nierzadko pieniędzy i cierpliwości rodziców. Ściąganie na takim konkursie jest czystym frajerstwem, jest karygodne, obrzydliwe i zasługuje na wieczne potępienie. Więc chodzimy do toalety zgodnie z potrzebą, załatwiamy co trzeba, nie zaglądamy do internetów na komórce i wracamy grzecznie na salę. Podczas wyjścia do toalety zasłońcie swoją pracę, aby uniemożliwić innym ściąganie.

No i cóż – powodzenia! Walczcie do ostatnich minut! 

Znalezione obrazy dla zapytania motivation quote

Leave a Reply